Діяльність Національного банку України у сфері європейської інтеграції націлена насамперед на імплементацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Реалізація положень Угоди підвищує ефективність ринку фінансових послуг, забезпечує наближення національних норм регулювання і нагляду до правил ЄС та міжнародних стандартів. Це також створює передумови для посилення конкурентоздатності та рівноправної співпраці українських фінансових установ з європейськими, сприяє підвищенню рівня надання фінансових послуг та захисту прав споживачів.
Щоб досягти мети, Національний банк України постійно робить кроки, які спрямовані на:
Запровадження Національним банком України європейських стандартів та практик сприяє ефективним механізмам регулювання фінансових установ, удосконаленню наглядових підходів та прозорості фінансового сектору. Все це – запорука функціонування стабільного українського фінансового ринку.
Як регулятор ринку фінансових послуг Національний банк імплементує Угоду про асоціацію між Україною та ЄС. Ми наближуємо національне законодавство до права ЄС, впроваджуємо міжнародні стандарти, розвиваємо співробітництво з органами регулювання та нагляду держав-членів ЄС, а також його інституціями за такими напрямками:
Щоб інформувати про прогрес у виконанні Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, Національний банк бере безпосередню участь у роботі таких двосторонніх органів асоціації Україна-ЄС:
Також Національний банк за потреби долучається до роботи інших органів асоціації Україна-ЄС з питань діяльності центрального банку.
Щоб інтегрувати фінансовий ринок України в європейський фінансовий простір, Національний банк України працює над підвищенням рівня співробітництва з органами нагляду держав-членів ЄС. Зокрема, у сфері регулювання та нагляду за банками і небанківськими фінансовими установами, а також посилення взаємодії з Європейським органом банківського нагляду (EBA) та Європейським органом страхування і пенсійного забезпечення (ЕІОРА), Європейським центральним банком (ЄЦБ).
Чим важлива європейська інтеграція для пересічного споживача фінансових послуг?
Впровадження європейських підходів до регулювання фінансового ринку дозволить удосконалити інструменти захисту прав та інтересів споживачів, зокрема механізми гарантування на ринках небанківських фінансових послуг, підвищити стабільність та надійність фінансового сектору. Заходи, які вживає Національний банк України, також сприятимуть покращенню якості фінансових послуг, прозорості розкриття інформації про умови продуктів для споживачів фінансових послуг.
Які вигоди принесе європейська інтеграція фінансовому сектору України?
Угода про асоціацію між Україною та ЄС передбачає можливість отримання українським фінансовим ринком статусу внутрішнього ринку Європейського Союзу після впровадження європейських вимог до регулювання в Україні.
Такий режим покращить можливості українського бізнесу працювати на території Європейського Союзу. Українські банки, страхові компанії та інші фінансові установи, регулювання та нагляд за діяльністю яких здійснює Національний банк України, зможуть надавати свої послуги в будь-якій державі ЄС на однакових умовах з європейськими представниками цієї галузі.
Що робить Національний банк для реалізації Угоди про асоціацію з Європейським Союзом?
Ще до 2016 року, коли розпочалось тимчасове застосування розділу IV Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, який регулює створення зони вільної торгівлі з Європейським Союзом, Національний банк України працював над наближенням національного банківського законодавства до європейських норм та стандартів.
Сьогодні зусилля Національного баку України спрямовані також на поступову лібералізацію руху капіталу, оновлення засад роботи платіжних систем, вдосконалення механізмів протидії відмиванню грошей і фінансування тероризму, а також посилення захисту прав споживачів фінансових послуг.
Національний банк з 1 липня 2020 року став також регулятором небанківських фінансових установ. Ми розпочали активну роботу над впровадженням європейських норм у цьому секторі насамперед щодо страхових послуг.
Конкретні завдання, над реалізацією яких працює Національний банк України, визначені Планом заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2017 № 1106.
Які зміни в фінансовому секторі України завдячують реалізації положень Угоди про асоціацію з ЄС?
Серед головних досягнень:
Банківський сектор був очищений від токсичних і неплатоспроможних банків завдяки новим підходам до банківського нагляду. Також була розкрита інформація про структуру власності банків, посилений контроль за операціями банків із пов’язаними особами. Запроваджені оновлені вимоги до системи внутрішнього контролю в банках України та банківських групах, внутрішнього процесу управління проблемними активами.
Запрацювала нова проста, зрозуміла і прозора нормативно-правова база валютного регулювання. Пом’якшені або взагалі скасовані близько 40 обмежень для валютних операцій бізнесу, банків, іноземних інвесторів та населення.