З першого дня повномасштабного вторгнення росії 24 лютого 2022 року Національний банк з метою збереження макростабільності змінив принципи курсової політики – зафіксував офіційний курс гривні до долара США та ввів низку тимчасових адміністративних обмежень щодо валютних операцій та транскордонного руху капіталу. Такі заходи дали змогу утримати контроль над ціновою ситуацію та валютним ринком, попри шоки повномасштабної війни.
Однак режим фіксованого обмінного курсу має свої переваги та недоліки, з часом недоліки можуть переважити. Наприклад, валютні обмеження можуть втратити свою ефективність, а очікування щодо надійності “прив’язки” обмінного курсу можуть змінитися. Це може призвести до посилення ринкових деформацій, тінізації економіки та відволікання ресурсів на непродуктивне використання, водночас перешкоджаючи продуктивній діловій активності. Усе це може посилити зовнішні дисбаланси з негативними наслідками для управління державними фінансами.
Крім того, і зацікавлені сторони, і учасники ринку звикають до режиму фіксації обмінного курсу. Це може призвести до поступової деградації їх бізнес-моделей та систем ризик-менеджменту, стимулюючи накопичення валютних ризиків. Водночас економіка позбавляється можливості адаптації до зміни зовнішніх та внутрішніх умов за рахунок курсової гнучкості, а центральний банк втрачає важливий інструмент політики.
Відповідно, попри сприятливий вплив фіксації курсу на початковому етапі дезінфляції, в більш тривалій перспективі може стати дедалі складніше одночасно досягати цілей з цінової, фінансової стабільності та стійкого економічного зростання.
Національний банк з 3 жовтня 2023 року перейшов до керованої гнучкості курсу, щоб уникнути негативних наслідків тривалої фіксації курсу та посилити стійкість економіки і валютного ринку, їх спроможність краще адаптуватися до внутрішніх і зовнішніх шоків, додати валютного «кисню» бізнесу.
На перших етапах НБУ лишатиметься активним гравцем на валютному ринку та компенсуватиме структурну різницю між попитом та пропозицією валюти. Завдяки цьому курс зможе рухатися в обидва боки: як послаблюватися, так і зміцнюватися. До того ж НБУ суттєво обмежуватиме ці коливання, не допускаючи як значного послаблення гривні, так і суттєвого зміцнення. Значний обсяг міжнародних резервів посилює спроможність Національного банку зберігати курсову стійкість.
Гнучкість курсу буде збільшуватися дуже поступово і лише за наявності всіх необхідних передумов. Це дозволить зробити перехід контрольованим та мінімізувати ризики для населення, бізнесу та фінансової системи.
Отже, Національний банк, щойно умови сприятимуть, має намір повернутися до інфляційного таргетування з плаваючим обмінним курсом як до режиму, що дає змогу одночасно забезпечувати в тривалій перспективі досягнення цілей центрального банку з цінової та фінансової стабільності, а також з підтримання стійкого економічного зростання.
Пріоритети, принципи та передумови дій у цьому напрямі окреслені у Стратегії пом'якшення валютних обмежень, переходу до гнучкого обмінного курсу та повернення до інфляційного таргетування.