Макроекономічний та монетарний огляд
Публікація
Монетарна політика
Ми дбаємо про добробут громадян та держави, забезпечуючи цінову та фінансову стабільність як запоруку стійкого економічного зростання
Макроекономічний та монетарний огляд
Публікація
Що таке цінова стабільність?
Цінова стабільність – це збереження купівельної спроможності національної валюти шляхом підтримання в середньостроковій перспективі (від 3 до 5 років) низьких, стабільних темпів інфляції (яка вимірюється індексом споживчих цін). Можна сказати, що це такий стан економіки, за якого споживчі ціни зростають помірним і сталим темпом, передбачуваним для бізнесу та населення.
Чому цінова стабільність є важливою?
Цінова стабільність, тобто низька та стабільна інфляція, знижує рівень невизначеності та дає змогу ефективно планувати майбутнє як бізнесу, так і населенню. Передбачувана цінова динаміка створює оптимальне середовище для зважених рішень, залучення довгострокових інвестицій в економіку, а також сприяє пом'якшенню кредитних стандартів банків і здешевленню кредитів за рахунок зниження інфляційної складової у структурі процентних ставок.
Який стосунок до інфляції та забезпечення цінової стабільності має НБУ?
Відповідно до Конституції України забезпечення стабільності гривні є основною функцією Національного банку. А згідно з Законом України "Про Національний банк України" під час виконання своєї основної функції Національний банк має виходити з пріоритетності досягнення та підтримки цінової стабільності в Україні. Інші дві його важливі цілі – це сприяння фінансовій стабільності, в тому числі стабільності банківської системи, а також сприяння стійким темпам економічного зростання. НБУ спрямовує зусилля на досягнення цих цілей за умови, що це не перешкоджає досягненню цінової стабільності.
Чи опікуються інфляцією центральні банки в інших країнах?
Так. Забезпечення цінової стабільності є важливим завданням центральних банків у багатьох країнах світу. Особливо це стосується центробанків, які застосовують режим інфляційного таргетування (від англ. target – ціль). Такі центробанки визначають своєю пріоритетною ціллю саме забезпечення цінової стабільності. Вони встановлюють для себе і публічно оголошують чіткий кількісний орієнтир з інфляції – інфляційну ціль – та прагнуть досягти її за певний проміжок часу, застосовуючи монетарні інструменти.