Національний банк України та Національний центр "Український Дім" створили унікальний виставковий проєкт "Гривня. Більше ніж гроші", присвячений національній валюті України.
Його презентували організатори – Голова Національного банку Андрій Пишний та директорка Національного центру "Український Дім" Ольга Вієру.
"Наша виставка стане стимулом дізнатися більше про національну валюту. Ми раді неймовірному запиту суспільства на вивчення справжньої історії та культури України. Ми створили цю виставку-експедицію насамперед як запрошення зацікавитися гривнею ще більше. Бо навіть у величезному просторі Українського Дому неможливо охопити увесь доступний масив фактів, свідчень, матеріалів. Тому віримо, що вона стане для кожного поштовхом для власного пошуку. Бо гривня – наше надбання. Це атрибут державності, голос історичних епох та свідок становлення та розвитку України. Це мистецтво та високотехнологічний захищений продукт. Гривня – це те, що об’єднує українців. Вона є ми, є нашим культурним кодом, несе його в собі. Гривня невід’ємна від української нації, від нашої історії, вона, власне, цю історію переповідає. Ми розповідаємо про неї через постаті, події, особистості, через цілі епохи та часи. Розповідаємо мовою мистецтва і мовою молодого покоління. Адже кожне покоління має право сказати про гривню щось своє. Розраховуємо, що ця виставка зацікавить історією, дизайном, мистецтвом та зверне увагу на інші аспекти суверенітету. А також спонукатиме нас в кожному кроці, в кожному рішенні повертати та захищати своє", – наголосив Голова Національного банку Андрій Пишний.
"Задум проєкту про гривню від самого початку надихав нас масштабом і потенціалом, який ми у ньому побачили. Саме тому народилася така влучна назва, бо гривня для нас – це, дійсно, більше ніж гроші – це наша історія, культура, ідентичність. Це великий творчий і організаційний виклик – підняти усі пласти і аспекти, зібрати унікальні артефакти і свідчення, показати тяглість і неперервність традиції – від України-Русі до сучасності, і тих людей, які стояли за гривнею – за пошуком і утвердженням нашої державності, адже гривня – це про ту державу, ту омріяну нами Україну, яку поколіннями творили найкращі з нас – політики, філософи, митці. Пліч-о-пліч з Національним банком ми пройшли цей шлях, розуміючи своє надзавдання – відкрити для відвідувачів виставкового проекту цей безмір духу, історії і сенсів",– сказала директорка Національного центру "Український Дім" Ольга Вієру.
У національній валюті відображаються етапи становлення української нації, політичні процеси, визначні культурні здобутки та невпинне прагнення до свободи. Як і інші державні символи, національна валюта є вагомим елементом історичної пам’яті та ідентичності.
"Гривня – це справді більше, ніж гроші. Це енергія держави. На виставці можна побачити, як змінювалася гривня: від металевих зразків і банкнот, створених геніальним Георгієм Нарбутом, – до сучасних купюр, що відображають естетику незалежної України. Гривня – не лише символ ідентичності, а й частина історії, яка пронизує всі епохи української державності. Вона показує, коли Україна була українською, а коли – під чужим контролем. Маємо ще один історичний виклик – відв’язати гривню від ганебної копійки. Це – символічний і важливий крок. Вірю, що ця ідея буде реалізована, зокрема і в стінах українського парламенту", – сказав під час вітального слова Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук.
Відтворюючи дух своєї епохи, дизайн кожної гривні містить відбиток боротьби нашого народу за існування власної незалежної країни. В експозиції виставки гривня постає нарівні з живописом, графікою та скульптурою, резонуючи з творчістю митців, підтримуючи безперервний культурний діалог між поколіннями.
"Національна валюта – гривня – стала опорою нашої стійкості в часи, коли економіка, що заснована на карбованці, оплачує війну проти нас. Старий компроміс із комуністами про копійки треба нарешті дістати з архівів пам’яті. І замінити рішенням про запровадження гривні і шагу, яке вже було готове, але відкладене. Воно насправді відповідає нашій національній традиції, історії та духу часу. Як усі етапи декомунізації, відмова від копійки зустріне опір, нерозуміння і критику, але зрештою ця ідея – повернути собі своє – перемагає", – зазначив Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
"Гроші України – це розповідь про те, хто ми, як ми боролися за нашу незалежність і куди ми йдемо. Зрештою сьогоднішня гривня – це справді один із головних символів нашої незалежності. З пантеоном героїв, серед яких троє письменників, один з яких ще й художник, а інший філософ. А ще – двоє вчених. І це вигідно відрізняє нас як від інших країн. Де на купюрах практично тільки Президенти або диктатори. Або на грошах яких – вежі та пам'ятники зниклому минулому, або тварини… Ми – народ, який любить людей. Ми нація, яка цінує письменників, філософів, художників, науковців. Власне про це і сьогоднішня виставка. Дякую за цей чудовий екскурс в історію нашої країни, який особливо важливий у ці непрості часи, в яких ми сьогодні живемо", – сказала заступник Керівника Офісу Президента України Олена Ковальська.
Упродовж кількох місяців виставковий проєкт реалізовували фахівці Національного банку та Національного центру "Український Дім", які об’єднали свої зусилля, знання та компетенції, щоб здійснити велику дослідницьку роботу для створення унікального просвітницького проєкту, важливого для розвитку культурного простору країни, об’єднання українського суспільства та зміцнення національної ідентичності.
Партнерами проєкту стали АТ "Ощадбанк", АТ КБ "ПриватБанк", АТ "ТАСКОМБАНК", АТ "УКРСИББАНК" та компанія "Visa".
"Важливість національної валюти для держави неможливо переоцінити. Гривня – не просто засіб платежу, а фундамент нашої економічної незалежності та суверенітету, які ми сьогодні відстоюємо в запеклій війні проти російської федерації. Підтримуючи цю виставку, Ощадбанк сприяє поширенню знань про один із найважливіших символів української державності, що уособлює нашу національну свідомість і гордість", – зазначив Сергій Наумов, голова правління АТ "Ощадбанк".
"UKRSIBBANK BNP Paribas Group пишається, що підтримав виставку-експедицію "Гривня. Більше ніж гроші". Як банк, що має потужну підтримку міжнародної фінансової групи BNP Paribas і глибоко відданий сталому відновленню та розвитку України, ми усвідомлюємо, що гривня – це більше, ніж просто валюта. Для українців вона символізує стійкість нації, є символом суверенітету та економічної ідентичності. Ідея виставки відповідає нашій місії та баченню – сприяти стабільній та орієнтованій на майбутнє фінансовій екосистемі, що слугує як людям, так і бізнесу. Підвищення обізнаності про історичну та культурну значущість гривні зміцнює національну єдність і поліпшує фінансову грамотність, сприяє довірі до фінансової системи та посилює суверенітет України. Ми переконані, що такі ініціативи надихають на довіру, стійкість і спільне бачення процвітаючого майбутнього", – зауважив голова правління UKRSIBBANK BNP Paribas Group Лоран Дюпуш.
"ТАСКОМБАНК – український банк з українським капіталом, народжений на цій землі, якому не байдужа її доля. Саме ця небайдужість і віра в Україну надихають нас підтримувати ціннісні та змістовні проєкти так само, як ось уже 35 років ми підтримуємо українських підприємців. Це нам близьке і зрозуміле. На виставці "Гривня. Більше ніж гроші" історія нашої національної валюти представлена з різних сторін і в різний спосіб: через художні твори, історичні артефакти та архівні матеріали. І це ще один шанс пересвідчитись: наша спадщина, частиною якої є гривня, багатошарова, а не пласка, як нам намагалися нав’язати роками. Українська гривня – це символ, що пройшов крізь століття, відродився разом із незалежною державою і залишається одним із маркерів нашої самостійності", – сказав Володимир Дубєй, голова правління АТ "ТАСКОМБАНК".
"ПриватБанк пишається тим, що є партнером цього важливого проєкту, спрямованого на збереження та популяризацію культурної спадщини українців. Ми віримо, що підтримка освітніх ініціатив є ключовим елементом у створенні стійкої економіки та зміцненні національної ідентичності, особливо в ці складні часи. Ця виставка надає глибоке розуміння того, що національна валюта України є важливим символом незалежності, культурної унікальності та економічного розвитку. Підтримуючи цей захід, ми не лише відповідаємо на очікування наших клієнтів щодо ролі ПриватБанку в суспільстві, але й робимо внесок у розвиток економіки, освіти та фінансової грамотності в Україні", – прокоментував Мікаель Бьоркнерт, голова правління АТ КБ "ПриватБанк".
"Visa в Україні завжди підтримувала ініціативи, спрямовані на розвиток культури та освіти. Проєкт "Гривня. Більше ніж гроші" є унікальною можливістю показати глибину нашої історії та ідентичності. У партнерстві з Національним банком України ми раді бути частиною цієї подорожі, що допомагає не лише зберегти культурну спадщину, а й розвивати національну гордість", – прокоментувала Тетяна Чорна, віцепрезидентка, регіональна менеджерка Visa в Україні.
Кожен окремий експонат виставки – цікавий і самобутній, усі разом вони вперше зібрані в одному просторі. Найперше, що зустрічають відвідувачі виставки, – це незвичне рішення від креативної команди – цілісне величезне полотно, що простягається через усю підлогу, просторово-візуальна мистецька інсталяція, в якій переплітаються факти про гривню із суспільно-філософськими питаннями. Також виставка продемонструє найповнішу ретроспективу історії українських грошей – своєрідний таймлайн "життя" від античності до сучасності. Окрема зала присвячена процесу створення сучасної гривні – від ідеї до друку.
Експозиція також містить архівні матеріали, артефакти та твори митців минулого й сучасності. На виставці представлені ескізні розробки українських грошей таких видатних художників, як Олександр Богомазов, Георгій Нарбут, Василь Кричевський, Михайло Бойчук, Мирон Яців, Василь Лопата.
Виставка "Гривня. Більше ніж гроші" буде цікавою не лише для дорослих, а й для дитячої аудиторії. Юні відвідувачі зможуть відвідати різноманітні майстер-класи, квести, розважальні та освітні заходи, зокрема з фінансової грамотності.
Виставка триватиме з 28 березня до 11 травня 2025 року. Вона проходитиме в Національному центрі "Український Дім" (м. Київ, вулиця Хрещатик, 2). Вхід на огляд експозиції за квитками. Про час роботи виставки та розклад публічних заходів можна дізнатися на сайті Національного центру "Український Дім".
Організатори виставки: Національний банк України та Національний центр "Український Дім".
Кураторська група: Тетяна Волошина, Аліса Гришанова, Олексій Ананов.
У співпраці з Музеєм грошей Національного банку України: керівник ‒ Денис Толочко, головний зберігач фондів ‒ Андрій Бойко-Гагарін.
Наукові консультанти: Богдан Завітій, Владислав Безпалько, Данута Посацька, Зінаїда Зразюк, Наталія Маценко, Микола Бендюк.
Проєкт реалізується у співпраці з Державною архівною службою України, Центральним державним архівом вищих органів влади та управління України та ГО "Платформа культурних ініціатив".
Партнери проєкту: АТ "Ощадбанк", АТ КБ "ПриватБанк", АТ "ТАСКОМБАНК", АТ "УКРСИББАНК", компанія "Visa".
Технічні партнери: Ajax Systems, ERGO, Caparol Ukraine.
Освітні партнери: Центр фінансових знань "Талан", Національний центр "Мала академія наук України", ТОВ "Видавництво Старого Лева", науково-пізнавальний клуб "ДумайРум".