Звичайна версія сайту
Перейти до вмісту
Про e-гривню – цифрові гроші Національного банку
Національна платіжна система "Український платіжний простір"
 

Національний банк здійснює дослідження цифрових валют центральних банків та працює над створенням власної цифрової форми гривні – е-гривні.

Е-гривня – це електронна форма грошової одиниці України, емітентом якої є Національний банк.

Ключове призначення е-гривні, на думку регулятора, – ефективно виконувати всі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні.

Використання е-гривні має бути зручним та доступним для всіх верств населення, юридичних осіб, державних органів, банків та небанківських надавачів платіжних послуг.

Розробка та впровадження е-гривні в Україні сприятиме:

  • еволюції платіжної інфраструктури України;
  • цифровізації економіки;
  • подальшому поширенню безготівкових розрахунків, зменшенню їх вартості;
  • зростанню рівня прозорості розрахунків;
  • підвищенню довіри до національної валюти загалом.

Е-гривня може позитивно вплинути на забезпечення економічної безпеки держави, посилення монетарного суверенітету держави та спроможності Національного банку підтримувати цінову та фінансову стабільність як запоруку стійкого економічного зростання.

Наразі Національний банк розглядає та опрацьовує такі можливі варіанти використання е-гривні, від яких залежатимуть її дизайн та основні характеристики:

  • е-гривня для роздрібних безготівкових платежів із можливим функціоналом “програмованих” грошей;
  • е-гривня для використання у сфері, пов’язаній з обігом віртуальних активів;
  • е-гривня для забезпечення можливості здійснення транскордонних платежів.
Довідково. Національний банк у вересні 2021 року відкрив проєкт "Е-гривня", метою якого є визначення потреби широкомасштабного випуску в Україні цифрової форми гривні. У жовтні 2022 року ДП “УКРАЇНСЬКИЙ ІНСТИТУТ ІНТЕЛЕКТУАЛЬНОЇ ВЛАСНОСТІ” (УКРПАТЕНТ) зареєструвало торговельну марку "е-гривня" та "e-hryvnia", яка належить Національному банку.

Для зв’язку з командою проєкту "Е-гривня" та надання пропозицій щодо впровадження е-гривні відкрито електронну поштову скриньку: [email protected]