Рада директорів Міжнародного валютного фонду 28 березня 2024 року затвердила сьомий перегляд програми “Механізм розширеного фінансування” (Extended Fund Facility, EFF). Успішне схвалення сьомого перегляду програми передбачає негайний доступ до фінансування обсягом 0,3 млрд СПЗ (близько 0,4 млрд дол. США в еквіваленті), що спрямовуватиметься на підтримку державного бюджету. Після надходження траншу загальний обсяг отриманого за програмою фінансування сягне 10,1 млрд дол. США.
Нагадаємо, що із урахуванням поточних потреб платіжного балансу, українська сторона звернулася до місії з проханням змінити структуру виплат за програмою EFF, перенісши частину фінансування на майбутні перегляди. Загальний розмір програми залишається незмінним (15,5 млрд дол. США).
У релізі МВФ зазначається, що показники виконання програми залишаються високими попри складні умови. Всі кількісні критерії ефективності станом на кінець грудня виконано, як і більшість структурних маяківв. Було встановлено нові структурні маяки, включно із заходами щодо поліпшення управління державними інвестиціями. Водночас часові рамки окремих структурних маяків були скориговані, враховуючи поточні обставини.
"Війна продовжує завдавати руйнівних соціальних та економічних збитків Україні. Незважаючи на це, зберігається макроекономічна стабільність завдяки вмілим політикам, а також суттєвій зовнішній підтримці», - заявила директор-розпорядник МВФ Крісталіна Георгієва.
Економічне зростання у 2024 році було стійким, але сповільнилось у другій половині минулого року. За прогнозами Фонду, у 2025 році продовжиться уповільнення економічного відновлення через ще більшу обмеженість ринку праці та вплив атак росіян на енергетичну інфраструктуру.
У МВФ відзначили, що посилення монетарної політики Національним банком у відповідь на поточний сплеск інфляції, обумовлений в основному зростанням цін на продукти харчування, було доцільним. Водночас інфляційні очікування залишаються заякореними, а резерви – достатніми за рахунок постійної зовнішньої підтримки.
Однак ризики для прогнозу є надзвичайно високими з огляду на невизначеність щодо тривалості війни.. Планування на випадок непередбачуваних ситуацій залишається важливим для належної реакції у випадку матеріалізації ризиків. Більша гнучкість обмінного курсу допоможе посилити економічну стійкість та зберегти резерви.
Як зазначається в реліз МВФ, стабільність фінансового сектору зберігається, але постійна пильність є виправданою з огляду на підвищені ризики. Необхідно усунути інституційні слабкості регулятора ринку цінних паперів. Розвиток інфраструктури ринків капіталу матиме вирішальне значення для залучення іноземного капіталу на потреби відбудови
Покриття бюджетного дефіциту потребуватиме значної зовнішньої підтримки та фіскальних надходжень. Вітається ухвалення закону про акцизний збір на тютюнові вироби, оскільки це підтримає реалізацію Національної стратегії доходів України. Прискорене впровадження цієї стратегії, включно з модернізацію податкових і митних служб, зменшення ухилення від сплати податків і гармонізацією українського законодавства зі стандартами ЄС, є необхідним для задоволення першочергових потреб у видатках. Разом із покращенням у системі управління державними інвестиціями, підготовкою середньострокового бюджету та управлінням фіскальними ризиками – це сприятиме економічному зростанню, інвестиціям і фіскальній стабільності.
Програма залишається повністю профінансованою із загальним обсягом зовнішнього фінансування в розмірі 148,8 млрд дол США за базовим сценарієм та 162,9 млрд дол США за негативним сценарієм, упродовж 4-річного періоду програми, включно з використанням приблизно 50 млрд дол США за механізмом G7 ERA Loans (безповоротна позика, забезпечена доходами від знерухомлених російських активів). Повна, своєчасна та передбачувана зовнішня підтримка — на умовах, що відповідають стійкості боргу — залишається дуже важливою для повного фінансування програми.
Українська влада також продовжує працювати над завершенням своєї стратегії реструктуризації зовнішнього боргу за євробондами. Досягнення домовленості відповідно до цілей програми щодо стійкості боргу є важливим для зменшення фіскальних ризиків і створення простору для критичних витрат.
"Вдячні команді МВФ за вже традиційно злагоджену, ефективну та професійну співпрацю. Рівень виконання Україною умов програми залишається високим, Меморандум про економічну та фінансову політику з МВФ оновлено, ми вже працюємо над завданнями до восьмого перегляду. У Вашингтоні під час весняних зборів МВФ та Світового банку ми продовжимо детальне обговорення прогресу за програмою з міжнародними партнерами для збереження сталої підтримки нашої країни", – сказав Голова Національного банку України Андрій Пишний.
Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування для України 31 березня 2023 року. Транші за програмою надаються за результатами щоквартальних переглядів.